دوشنبه , ۱۱ مرداد ۱۴۰۰
خانه / آلزایمر / آلزایمر(قسمت سوم )

آلزایمر(قسمت سوم )

آلزایمر (قسمت سوم )
آلزایمر (قسمت سوم )

آلزایمر(قسمت سوم )

یکی از مشکلات زوال عقل بروز توهم و هذیان است. مثلاً بیمار فکر کند همسرش به وی خیانت کرده‌است و یا همسایگان و پرستارش قصد آسیب رساندن و توطئه علیه وی را دارند. بیمار ممکن است به فرزندانش بدبین شود. گاهی اوقات بیمار افرادی را مثلاً والدین فوت شده یا اقوام را که نیستند و حضور ندارند می‌بینند.

در موارد شدید بیمار برای انجام کارهای اولیه شخصی نیاز به کمک پیدا می‌کند و ممکن است توانایی کنترل ادرار و مدفوع را هم از دست دهد. بیمار دچار زوال عقل ممکن است در تکلم و یافتن کلمات مناسب مشکل پیدا کند و در نتیجه کم حرف و گوشه گیر شود. در موارد پیشرفته تر بیمار آگاهیش را نسبت به بیماری از دست داده و نمی‌داند دچار ناتوانی در انجام برخی کارها است و ممکن است کارهای خطر ساز انجام دهد. بتدریج ممکن است توانایی حرکتی بیمار هم دستخوش آسیب شده و مکرراً تعادلش را از دست داده زمین بخورد.

بیماری آلزایمر حدود بیست سال قبل از ظهور علائم آغاز می شود. این بیماری با از دست رفتن سیناپسهای نورونها در برخی مناطق مغز، نکروزه شدن سلول‌های مغز در مناطق مختلف سیستم عصبی، ایجاد ساختارهای پروتئینی کروی شکلی به نام پلاک‌های پیری در خارج نورون‌های برخی مناطق مغز و ساختارهای پروتئینی رشته‌های به نام NFT در جسم سلولی نورون‌ها، مشخص می‌شود. به زبان ساده تر، در این بیماری رسوب غیرعادی برخی پروتئین‌ها در مغز، كاهش نقل و انتقال‌های عصبی و در نهایت تحلیل رفتن و كوچك شدن مغز اتفاق می‌افتد. آلزایمر در بخشی از قسمت گیجگاهی مغز كه مسوول نگهداری اطلاعات، حافظه و یادگیری است، شروع می‌شود و با توجه به روند پیشرونده بیماری به‌تدریج سایر بخش‌های مغز را هم درگیر می‌كند.

روز جهانی آلزایمر: همه ساله روز ۲۱ سپتامبر یا ۳۰ شهریور به مناسبت روز جهانی آلزایمر در دنیا مراسم و همایش‌های مختلف برگزار می‌شود.

در قسمت بعدی این مقاله به پاسخ این سوال خواهیم پرداخت که آیا درمانی برای آلزایمر وجود دارد؟ با ما همراه باشید.

 

درباره‌ی Koorosh86

حتما ببینید

آلزایمر قسمت دوم

آلزایمر (قسمت دوم )

آلزایمر (قسمت دوم) به طور كلی این بیماری ۳ مرحله دارد؛ در مرحله اول یا …

آلزایمر(قسمت اول)

آلزایمر (قسمت اول) بیماری آلزایمریا بیماری فراموشی که به اختصار آلزایمر خوانده می‌شود، یک نوع اختلال عملکرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *