شنبه , ۸ بهمن ۱۴۰۱
خانه / آلزایمر / دوران سالمندی

دوران سالمندی

دوران سالمندی

دوران سالمندی

با توجه به رشد جمعیت سالمندی در ایران، نیازهای اجتماعی ، رفاهی و مراقبتی سالمندان روز به روز در حال افزایش می باشد.به همین دلیل برآن شدیم تا در این مقاله به بررسی مختصری از مسائل سالمندی از بیماریها گرفته تا اقدامات و مراقبتهای مورد نیاز سالمند بپردازیم. در ابتدا به تعریف سالمندی خواهیم پرداخت.
دوران سالمندی
دوران سالمندی
سالمندی به عمر نزدیک یا بالاتر از، میانگین طول عمر بشر (بالاتر از ۶۰ سال ) اشاره دارد و بنابراین بخش پایانی چرخه حیات انسان است. افراد سالمند قابلیت‌های تجدید قوای محدودی دارند و بیش از دیگر بزرگسالان در معرض بیماری، سندرمها و کسالت هستند. علم پیری‌شناسی به مطالعه پزشکی روند پیری، و پیرپزشکی به مطالعه بیماری‌هایی که سالمندان بدان مبتلا می‌شوند، مربوط است.
دوران سالمندی
دوران سالمندی
مطالعات جهانی از افزایش روزافزون این بیماری‌های سالمندی در میان این گروه از جمعیت در جوامع مختلف دنیا نشان دارد و گفته می‌شود در حال حاضر ۳۶ میلیون نفر مبتلا به آلزایمر و ۳/۴ میلیون نفر مبتلا به پارکینسون در سراسر جهان هستند. پیش بینی‌ها حاکی است که با توجه به افزایش جمعیت سالمند در جهان، آمار مبتلایان به آلزایمر تا سال ۲۰۵۰ به ۱۱۵ میلیون نفر و مبتلایان به پارکینسون به ۹ میلیون نفر خواهد رسید. آلزایمر و پارکینسون از جمله مهمترین بیماری‌های سیستم عصبی دوره سالمندی است که به گفته متخصصان، با توجه به سیر افزایش جمعیت سالمند در ایران در صورت نبود اقدامات پیشگیرانه لازم، در سال‌های آتی شیوع بالایی می‌یابد. البته بیماریهای بسیاری هستند که در دوران سالمندی بیشتر شیوع دارند که در مقالات بعدی به توضیح آنها خواهیم پرداخت.
دوران سالمندی
دوران سالمندی
 اکنون شش میلیون و ۴۰۰ هزار سالمند بالای ۶۰ سال در ایران وجود دارد که این رقم ۳/۸  درصد جمعیت کشور را شامل می‌شود.
در مقاله های بعدی به بررسی دقیق تر این بیماری ها خواهیم پرداخت.

درباره‌ی Koorosh86

حتما ببینید

بازدید سرکار خانم چنارانی و جناب آقای دکتر صدر ریاست محترم اداره بهزیستی از خانه سالمندان حضرت فاطمه زهرا (س)

بازدید سرکار خانم چنارانی و جناب آقای دکتر صدر ریاست محترم اداره بهزیستی از خانه …

هیچ شرحی نیست بر این حجم از مهربانی و بخشندگی…?

هیچ شرحی نیست بر این حجم از مهربانی و بخشندگی…? (نهمین بازارچه خیریه خانه سالمندان …

یک نظر

  1. با سلام , مطلب خیلی خوب و آموزنده بود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *